Regularne picie wody – źródło prozdrowotnych korzyści

by redakcja serwisu
Picie wody

Człowiek w ponad 70% składa się z wody. Dlatego też odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Woda jako główny składnik komórek zajmuje niezwykle ważne miejsce w hierarchii składników odżywczych, dzięki którym możemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Niestety wielu z nas zapomina o odpowiedniej ilości spożywanej wody w ciągu dnia, co może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Woda bierze udział w niemal wszystkich procesach zachodzących w organizmie ludzkim, dlatego to w naszym interesie powinno leżeć dostarczanie odpowiedniej dawki wody. Zatem dlaczego warto nawadniać organizm?

Picie wody – ile trzeba wypić?

Każdy organizm jest inny, jednak optymalna dawka wypitej wody w przypadku dorosłego człowieka to od 1,5l do 2l dziennie. Oczywiście zapotrzebowanie na wodę jest uzależnione od intensywności naszego wysiłku fizycznego, a także od aktualnie panującej temperatury. W przypadku wzmożonej aktywności fizycznej, dawka spożywanej wody powinna być dużo wyższa. To samo dotyczy okresów o wysokich temperaturach, kiedy nasz organizm próbując pozbyć się nadmiaru ciepła wydziela go razem z wodą.

Picie wody niezbędne do życia

O poważnym odwodnieniu organizmu możemy mówić, kiedy utrata wody sięga poziomu 20%. Wydaje się, że jest to niewielki odsetek w skali całego organizmu, jednak przekroczenie tej wartości może skończyć się nawet śmiercią. Człowiek bez jedzenia może wytrzymać nawet kilkadziesiąt dni, podczas gdy bez wody ten okres ulega drastycznemu skróceniu. Przeciętny człowiek może przeżyć bez źródła nawodnienia od 4 do 7 dni, w zależności od fizjologii danego organizmu. Dlatego też warto mieć stale pod ręką butelkę wody mineralnej, aby w każdej chwili móc uzupełnić powstały w ciągu dnia niedobór wody.

Jak poprawnie pić wodę?

Wbrew pozorom nie każdy z nas poprawnie nawadnia swój organizm. Wiele osób chcąc jedynie „odbębnić” swój obowiązek, wypija zawartość całej szklanki „duszkiem”. Taki sposób nawadniania organizmu jest bardzo mało efektywny; woda jedynie „przeleci” przez nas organizm, powodując wzmożony nacisk na pęcherz, w dalszym ciągu pozostawiając komórki naszego organizmu w stanie odwodnienia. Zatem jak pić wodę? Małymi łyczkami w regularnych odstępach czasowych. Dlatego tez warto mieć pod ręką małą butelkę wody mineralnej, dzięki której zawsze i wszędzie możemy uzupełnić niedobór wody w organizmie.

Picie wody pomaga w czasie pracy

Wypełnianie obowiązków służbowych często wymaga od nas największego skupienia i poziomu koncentracji. Jednak zamiast wody, na naszych biurkach najczęściej lądują hektolitry aromatycznej kawy lub napojów energetycznych, które może i pobudzają nas do działania, ale jedynie w sposób chwilowy. Za to woda przyczynia się do znacznego usprawnienia pracy mózgu, co podczas pracy jest niezwykle pożądane.

Nawadnianie organizmu – szereg zalet

Regularne nawadnianie komórek przyczynia się nie tylko do usprawniania pracy mózgu. Picie wody działa korzystnie na stan naszej skóry oraz oczyszcza organizm z toksyn. Wielu dietetyków zaleca picie wody podczas kuracji odchudzających – woda przyspiesza metabolizm oraz niweluje uczucie głodu. Co ciekawe, podczas występowania bólów głowy wiele osób rezygnuje z zażywania leków przeciwbólowych na rzecz picia wody. Warto również zaznaczyć, że odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów filtracyjnych w naszych nerkach, co ma ogromne znaczenie dla fizjologii całego organizmu.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz