Przelewy transgraniczne w firmach transportowych i logistycznych

by redakcja serwisu
Przelewy transgraniczne w firmach transportowych

O przelewach transgranicznych najczęściej mówi się w kontekście pracowników zarobkowych przebywających na emigracji. Jednak coraz większą część transakcji stanowią także przelewy realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy rezygnują z usług banków na rzecz fintechów, które są w stanie zapewnić szybsze i tańsze transakcje przy takim samym poziomie zabezpieczeń.’

Przelewy transgraniczne

Według danych TransferGo, globalnej platformy do realizacji przelewów transgranicznych, tylko w 2018 jej klienci przesłali do Polski pół miliarda złotych. Dużą część środków stanowiły transakcje małych i średnich przedsiębiorstw – mówimy o kwotach rzędu 300 milionów złotych od początku działania firmy. Najczęściej są to firmy logistyczne, transportowe i platformy e-commerce.

Prawie jedną trzecią transakcji realizowano na linii Wielka Brytania – Polska. Te dane nie dziwią, wśród klientów indywidualnych to właśnie z Wysp płynie do Polski najwięcej pieniędzy. Przelewy biznesowych klientów TransferGo trafiają często także z krajów spoza Unii – w statystykach wysoko znajdują się Chiny, USA i Hong-Kong.

– Polscy przedsiębiorcy stanowią największą grupę narodowościową wśród klientów biznesowych TransferGo. Obserwujemy, że coraz częściej, obok przelewów pomiędzy krajami unijnymi, środki trafiają poza kontynent, m.in. do Azji Wschodniej. – komentuje Julia Ławniczak-Gościńska, Growth Manager w TransferGo, odpowiedzialna za polski rynek.

Firmy decydują się na powierzanie obrotu środkami fintechom, ponieważ wysłużone standardy przelewów bankowych nie zawsze są w stanie sprostać szybkości i globalnemu charakterowi ich biznesu.

– W TransferGo korzystamy z procesu pay-in pay-out. W dużym uproszczeniu wygląda to następująco. Nadawca z Wielkiej Brytanii wpłaca środki na nasze brytyjskie konto. Rejestrujemy transakcję w naszym systemie. Środki dla adresata transakcji w Polsce zostaną wypłacone z naszego polskiego, a nie brytyjskiego konta, co znacznie skraca czas operacji, najdłużej do 4-5 dni. Metoda ta pozwala również zapewnić korzystniejsze kursy przewalutowania – wyjaśnia Julia Ławniczak-Gościńska z TransferGo.

Fintechy obowiązują takie same standardy bezpieczeństwa i przepisy AML jak tradycyjne banki. Transakcje muszą być monitorowane, a wszelkie podejrzane ruchy natychmiast zgłaszane krajowym regulatorom finansowym.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz