Porady prawne – jak je uzyskać i ile kosztują?

by redakcja serwisu
internet

Przepisy prawne są złożone i wymagają szerokiej wiedzy do ich interpretacji. Gdy pojawiają się pytania związane z prawem, na które nie możemy znaleźć łatwych odpowiedzi, warto pomyśleć o skorzystaniu z porad prawnych. Gdzie można je uzyskać?

Kiedy skorzystać z poradnictwa prawnego?

Poradnictwo prawne jest skierowane do osób, które szukają pomocy związanej z prawem. Chociaż kodeksy, ustawy i inne akty prawne dostępne są dla każdego – można znaleźć je w internecie – to za mało, by bez doświadczenia udzielić poprawną odpowiedź na złożone zapytania. Właśnie dlatego konieczna jest wtedy pomoc specjalisty.

Prawnik może dokładnie przeanalizować daną sytuację i zaleci, w jaki sposób ją rozwiązać, uwzględniając aktualne przepisy prawne. Dzięki temu można uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji, które mogą narazić nas na konsekwencje prawne, na przykład jak nałożenie kar.

Gdzie można otrzymać poradę prawną?

Gdy niezbędne są porady prawne Katowice to tylko jedno z licznych miast, w którym można skorzystać z fachowej pomocy prawników gotowych do udzielenia pełnej odpowiedzi na zadane pytania.

Poradnictwem prawnym zajmują się głównie kancelarie adwokackie oraz kancelarie radców prawnych – radcowskie. Specjalizują się one także w określonych obszarach prawa, dlatego wtedy, gdy potrzebne jest wsparcie w konkretnej dziedzinie, można zdecydować się z pomocy prawnika posiadającego dużą wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie.

Ponadto z porad prawnych można skorzystać w wybranych fundacjach, organizacjach, a także w urzędach powiatowych, urzędach gmin i w innych placówkach.

Porady prawne także przez telefon i internet

Aktualnie z poradnictwa prawnego można skorzystać również na odległość. Udzielanie porad za pośrednictwem telefonu i internetu pozwala na zaoszczędzenie czasu i uzyskanie pomocy bez potrzeby osobistego udawania się do prawnika, co też nie zawsze jest możliwe.

Ile kosztuje porada prawna?

Koszty porad prawnych wyceniane są indywidualnie i są one zależne od wielu czynników, między innymi od złożoności zapytania, dziedziny prawa, którego ono dotyczy czy też czasu poświęconego na przygotowanie odpowiedzi na zapytanie.

Koszty zaczynają się od około 100 złotych, natomiast średnio porada prawna to koszt 200 złotych. W przypadku bardziej złożonych spraw koszty mogą wynosić nawet około 500 złotych.

Darmowe porady prawne – dla kogo?

Istnieje także możliwość otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej, ale przysługuje ona tylko wybranym osobom.

W punktach zlokalizowanych w całej Polsce, głównie w urzędach powiatowych czy urzędach gmin, mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej osoby najmłodsze, seniorzy, osoby niepełnosprawne, posiadacze Karty Dużej Rodziny czy inne osoby, których nie stać na komercyjną pomoc w kancelariach prawnych.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz