Pompa ciepła i fotowoltaika – czy to jest opłacalne?

by redakcja serwisu
fotowoltaika

Coraz więcej osób wykorzystuje w swoich domach odnawialne źródła energii. Są one nie tylko przyjazne środowisku, ale także zostawiają w naszych kieszeniach spore oszczędności. Rozwiązaniami, które się do tego przyczyniają, są instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Stanowią duet, dzięki któremu właściciel nieruchomości zyska energetyczną niezależność.

Po co pompie ciepła panele fotowoltaiczne?

Pompy ciepła są urządzeniami, które pobierają energię z wody, gruntu lub powietrza, a następnie przekształcają ją na ciepło, służące do ogrzewania domu czy wody. Dzięki pompie właściciel domu uniezależnia się od cen surowców (np. węgla), ponieważ przestają być mu one potrzebne. Żeby ogrzać dom nie musi więc spalać paliw i ponosić związanych tym opłat.

Pompa ciepła do swojej pracy wymaga jednak energii elektrycznej. Te osoby, które czerpią ją ze wspólnej sieci, będą musiały za nią zapłacić. Ci natomiast, którzy zdecydowali się na montaż paneli fotowoltaicznych, samodzielnie wyprodukują prąd, który zasili pompę ciepła. Takie gospodarstwo domowe staje się więc samowystarczalne i energetycznie niezależne.

Pełna niezależność od cen surowców

Ceny energii elektrycznej, gazu oraz paliw grzewczych rosną nieubłaganie. Własna instalacja fotowoltaiczna oraz pompa ciepła pozwalają nam jednak niemalże całkowicie się od nich uniezależnić. Oznacza to, że podwyżki cen nie obejmują właścicieli domów z fotowoltaiką oraz z pompami ciepła. Właściciele tych instalacji stają się niezależni od konwencjonalnych źródeł energii.

Oczywiście niezależność tą zyskamy tylko pod warunkiem prawidłowego montażu fotowoltaiki i pomp ciepła. Warto do niego wybrać firmę o wypracowanej renomie, jaką jest np. Esoleo z adresem strony https://www.esoleo.pl. Wybór firmy zatrudniającej specjalistów to nie tylko gwarancja poprawnego montażu, ale także sprawnego działania każdej z instalacji.

Czy koszt inwestycji jest opłacalny?

Im wyższe ceny surowców i energii elektrycznej, tym szybszy zwrot instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła (na które, pamiętajmy, dostępne są rządowe dopłaty). Nie ma znaczenia czy będzie to pompa ciepła i fotowoltaika dla firmy, rolnika czy osoby prywatnej. Zwrot inwestycji to około 10 lat. Czy taki okres oczekiwania nie jest zbyt długi?

Nie. Jeśli weźmiemy pod uwagę żywotność paneli fotowoltaicznych (która wynosi 20-25 lat) oraz żywotność pompy ciepła (która może pracować kilkanaście czy kilkadziesiąt lat), inwestycja w panele i pompę jest jak najbardziej opłacalna. Daje nam gwarancję niezależności na długie lata oraz chroni przed zawirowaniami cen na rynku energii (zwłaszcza, gdy dodatkowo zakupimy magazyn energii).

Opłacalna inwestycja w środowisko

Oprócz aspektu ekonomicznego, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła są urządzeniami, które nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla czy innych zanieczyszczeń. Wszyscy chyba zgodzimy się, że powietrze, zwłaszcza zimą, nie jest dobrej jakości. W głównej mierze odpowiada za to niska emisja, czyli domy ogrzewane przede wszystkim węglem.

Dzięki omawianym dwóm urządzeniom, przyczynimy się do ochrony środowiska, a dokładnie do ochrony powietrza, którym oddychamy na co dzień. Zadowoleni będą też nasi sąsiedzi, którzy nie będą musieli wdychać unoszącego się z kominów dymu. Każdy, komu stan środowiska nie jest obojętny, przyzna na pewno, że inwestycja w te urządzenia jest jak najbardziej opłacalna.

Jak zwiększyć opłacalność paneli i pompy?

Panele fotowoltaiczne oraz pompa ciepła to zestaw urządzeń, które przynoszą realne oszczędności. Decydując się na montaż jednego z nich, warto od razu rozważyć zakup kolejnego. Dlaczego? Zlecimy wtedy ich instalację jednej firmie, jak np. wspomnianemu Esoleo https://www.esoleo.pl – co pozwoli nam dodatkowo zaoszczędzić.

Przy okazji zyskamy pewność, że urządzenia będą do siebie odpowiednio dobrane, np. pod kątem mocy. Takie podejście do sprawy zwiększy opłacalność naszej inwestycji. Dodatkowo zaczniemy oszczędzać i na ogrzewaniu i na prądzie jednocześnie a także skorzystamy z całego pakietu rządowych dopłat. Co więcej, zlecając montaż jednej i tej samej firmie, zyskamy pewność, że urządzenia będą ze sobą kompatybilne.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz