Polisy komunikacyjne w portfelach Polaków

by redakcja serwisu
Ubezpieczenie komunikacyjne

Ponad 56% Polaków deklaruje, że korzysta z opcji rozłożenia płatności za ubezpieczenie komunikacyjne na raty. Mimo stabilizacji cen, najlepiej zarabiający Polacy wciąż uważają ubezpieczenia autocasco za zbyt drogie – tak wynika z danych zebranych przez multiagencję CUK Ubezpieczenia w ogólnopolskim badaniu „Polacy o ubezpieczeniach”. Z badania możemy się dowiedzieć nie tylko jakie ubezpieczenia posiadają Polacy, ale także co o nich myślą i czym kierują się podczas wyboru zarówno polisy jak i Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie komunikacyjne na raty

– „Pierwszym zaskakującym wnioskiem jaki wyciągnęliśmy z naszego tegorocznego raportu jest fakt, że Polacy poruszają się coraz starszymi autami. Wśród naszych respondentów niemalże 70% zadeklarowało, że posiadany przez nich pojazd ma ponad 10 lat.  Niestety, w przypadku starszych pojazdów, może się okazać, że składka za ubezpieczenie może być wyższa” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Ze względu na poszukiwanie najlepszej, najtańszej i najwygodniejszej oferty, Polacy zaczynają coraz częściej zmieniać swojego ubezpieczyciela. 90% z osób, które wzięły udział w badaniu, zmieniły TU chociaż raz. Najwięcej, bo aż 30% respondentów ma za sobą więcej niż 5 takich zmian. – „Coraz częściej Polacy kontrolują ceny ubezpieczeń swoich pojazdów, obserwując przy tym czy zmiana towarzystwa będzie bardziej opłacalna. Nasi ankietowani, niemal jednogłośnie zadecydowali, że kryterium numer jeden podczas poszukiwań ubezpieczenia OC jest stawka jaką proponuje TU. Na kolejnych miejscach interesuje ich czy ubezpieczyciel oferuje jakieś zniżki lub promocje oraz to czy mają możliwość wyboru spośród wielu ofert” – dodaje ekspert. Choć rozłożenie płatności na raty nie jest kluczowym kryterium w oczach Polaków podczas kupna polisy OC, to aż 56% spośród ankietowanych zdecydowało się w przeszłości na taką możliwość.

Autocasco a ubezpieczenie komunikacyjne

Podobnie jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych badani przy wyborze autocasco w pierwszej kolejności stawiają na ceny polisy. Dodatkowo bardzo istotnym dla nich kryterium zdaje się być zakres ubezpieczenia zarówno pod względem ochrony, jak i wszelkich wyłączeń w określonych przypadkach losowych. – „Posiadanie polisy AC zadeklarowało zaledwie 32% badanych. Wśród posiadaczy autocasco 55% nigdy nie musiało korzystać z likwidacji szkody z polisy AC. W przypadku respondentów, którzy mieli już do czynienia z tym procesem, większość doznała szkody w skutek czyjejś winy. Niektórzy badani przyznają się jednak, że likwidacja dotyczyła usterki, która powstała w wyniku ich działań” – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

– „Większość, z naszych tegorocznych respondentów, zdecydowała się na zakup zarówno swojej polisy OC jak i AC w oddziale multiagencji. W obu tych przypadkach suma badanych wyniosła po 60%. Drugim, co do popularności, sposobem zakupu ubezpieczenia był samodzielny agent ubezpieczeniowy (OC – 39%, AC – 33%), a na trzecim miejscu znalazła się siedziba ubezpieczyciela (OC – 34%, AC – 33%)” – dodaje Maciej Kuczwalski.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz