Na czym polega projektowanie dachów zielonych?

by redakcja serwisu
projektowanie dachow zielonych

W dzisiejszych czasach ludzie stawiają na ekologiczne rozwiązania i widoczny jest trend powrotu do natury. Brakuje nam jej szczególnie w miastach, gdzie zieleni z reguły jest mało. Dobrym rozwiązaniem są zielone dachy, które zdobywają coraz większą popularność. Składają się one z wielu warstw, a każda z nich pełni ważną funkcję. Warto wiedzieć, na czym polega projektowanie takich dachów.

Czym są zielone dachy?

Zielony dach to taki, który jest porośnięty różnorodną roślinnością. Dach może porastać roślinność ekstensywna, czyli niska i dekoracja albo intensywna, czyli ta wyższa i bardziej wymagająca. Jeszcze do niedawna nie było to popularne rozwiązanie, natomiast w obecnych czasach coraz więcej budynków w sektorze publicznym i u klientów indywidualnych stawia właśnie na zielony dach. Jest to świetna opcja, która jest bardzo ekologiczna i niesie za sobą szereg innych korzyści.

Ze względu na swoją specyfikę zielone dachy składają się z wielu warstw, z których każda pełni określoną, bardzo ważną funkcję. Na wierzchu jest substrat, później warstwa filtrująca, drenażowo-akumulacyjna, warstwa  hydroizolacji i termoregulacji. W zależności właśnie ostatniej warstwy dachy można podzielić na ekstensywne i intensywne. Projektowanie dachów zielonych nie jest tak proste, jakby się wydawało, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.

Jak wygląda projektowanie dachów zielonych?

Do projektowania zielonych dachów potrzebna jest współpraca projektanta, dekarza, ogrodnika, a także doradcy technicznego producenta materiałów. Wszystkie wymogi, warunki konstrukcyjne, fizyczne, wegetacyjne i techniczne muszą być uzgodnione już na etapie projektu. Aby stworzyć odpowiedni projekt, należy wziąć pod uwagę wiele czynników i możliwości, jakie mogą wystąpić w warstwach zielonego dachu.

Chcąc zaprojektować zielone dachy, trzeba dobrać właściwe warstwy dachu w zależności od konstrukcji i warunków przyrodniczych. To warstwa ochronno-filtracyjna, retencyjno-drenażowa, wegetacyjna i roślinna. Przy projektowaniu dachów trzeba uwzględnić kąt nachylenia dachu, obciążenie, nośność, powierzchnię dachu oraz czynniki pogodowe i klimatyczne.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz