W Polsce działają firmy, które zajmują się zawodowo robotami brukarskimi. Ten typ firm ciągle się rozwija. Okazuje się mianowicie, że działają one na zasadzie świadczenia nie tylko usług brukarskich.
Świadczenie usług brukarski
Na roboty brukarskie składają się takie czynności jak: układanie i naprawianie nawierzchni brukowej ulic, a także ciągów pieszy. Wszystko odbywa się na podstawie specjalistycznej dokumentacji technicznej. To z niej wynika jakiego typu prace powinny zostać wykonane w określonym miejscu. Co ważne brukarz jest osobą, która samodzielnie określa wymagania ilościowe i jakościowe materiałów, które są potrzebne do wykonania określonej pracy.
Co cechuje dobrego brukarza?
Dobry brukarz to przede wszystkim człowiek, który posiada zdolności manualne. Jest to bardzo ważna umiejętność podczas świadczenia robót brukarskich. Inną ważną kwestią jest cierpliwość, jak również dobra kondycja ruchowa. Brukarz to również osoba, która musi mieć zmysł artystyczny. Co ważne umieć wyobrazić sobie całą brukowaną powierzchnię. Bardzo często, bowiem klienci chcą mieć na bruku określone wzorki. Brukarz musi mieć możliwość wyobrażenia sobie całej powierzchni i jej wyglądu.
Najczęstsze zadania brukarza
Do najczęstszych zadań brukarza zalicza się te, które dotyczą robót drogowych. Często więc jest to praca wyjazdowa. Przy tym należy zaznaczyć, że jest ona bardzo dobrze płatna. Minister tego typu pracy jest fakt, że bardzo często brukarz jest nieobecny w domu.
Dobry brukarz zarabia powyżej 6780zł brutto pracując na miejscu. Jeżeli praca ma charakter wyjazdowy to może on zarobić znacznie więcej. Istotne jest jednak, aby osoba tego typu posiadała odpowiednie umiejętności i wiedzę.
Brukarze często pracują również w firmach zajmujących się brukarstwem. W miejscach tego typu praca jest głównie fizyczna. Rzadko też zlecenia są z daleka. Tym samym dana osoba ma możliwość przebywania na stałe w domu. Przekłada się to jednak na zarobki. W przypadku mniejszych firm brukarskich trzeba się liczyć z tym, że zarobki nie będą tak wysokie. Dany pracownik musi jednak wybrać co go interesuje – dobre zarobki czy życie rodzinne.
Gotowanie terenu pod kostkę brukową
Zanim dojdzie do układania kostki brukowej należy odpowiednio przygotować teren. Przygotowanie to najczęściej polega na niwelowaniu terenu, a także na jego utwardzenie. Pierwszy etap prac jest jednym z najważniejszych. Dzięki niemu kostka zostanie położona równo a efekt będzie powalający. Dopiero późniejszym etapem jest układanie samej kostki brukowej. Stanowił on etap końcowy.