Kiedy warto zdecydować się na team building?

by redakcja

Nie da się ukryć, że o sukcesie danego przedsiębiorstwa, świadczą odpowiednio zmotywowani pracownicy. Jednak zarówno pomiędzy pracownikami jak i pomiędzy kadrą zarządzającą i całym zespołem może pojawić się szereg problemów, które znacznie wpłyną na pracę i efektywność pracowników. Każdy manager czy kierownik firmy doskonale wie, że motywacja pracowników nie jest wartością stałą, więc trzeba o nią regularnie dbać. Podobnie zresztą, jak trzeba rozwiązywać na bieżąco pojawiające się konflikty wewnętrzne. Okazuje się, że w tym momencie najważniejszą rolę będzie odgrywać team building, czyli integracja zespołu. Jak i kiedy warto ją przeprowadzić?

Czym jest team building?

Team building w wolnym tłumaczeniu na nasz język oznacza nic innego jak budowanie zespołu. Jest to jeden z najważniejszych procesów w cyklu prosperowania każdego przedsiębiorstwa. To właśnie team building, czyli integracja zespołu pomoże go zmotywować do jeszcze bardziej efektywnej pracy oraz pomoże w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów. Integracja zespołu jest również niezwykle ważnym elementem onboardingu nowych pracowników, którzy niedawno do zespołu dołączyli. Tak naprawdę dzięki niej, można podnieść morale zespołu, a także skutecznie zmotywować go do dalszej pracy. Team building odgrywa również znaczącą rolę w momencie, kiedy konieczne jest podniesienie zaufania pomiędzy członkami teamu pracowniczego. Dzięki niemu można tchnąć w zespół przysłowiowego nowego ducha i energię.

Kiedy warto zdecydować się na team building?

Wielu managerów zgodnie zadaje sobie to samo pytanie: kiedy jest najlepszy moment na team building? Okazuje się, że nie da się jednoznacznie tego określić. Integrację zespołu można bowiem przeprowadzić w dowolnej chwili. Niemniej jednak da się wyróżnić kilka sytuacji, w której team building może okazać się prawdziwie niezbędny. Zalicza się do nich:

  • dołączenie nowego pracownika do zespołu- wówczas team building pomoże mu się zaaklimatyzować i poznać z bardziej doświadczonymi kolegami. Jest to również świetna okazja dla samego zespołu i kadry managerskiej, by zapoznali się z nowym pracownikiem.
  • pojawienie się wewnętrznych konfliktów w zespole- to również moment, w którym warto zdecydować się na przeprowadzenie integracji zespołu. Wówczas świetnie pomoże ona oczyścić atmosferę i naprawić nadwerężone relacje między pracownikami.
  • obniżone morale zespołu- jeśli managerowie zauważą, że zespół nie jest już wstanie pracować z maksymalną wydajnością i efektywnością, wówczas jest to czas na przeprowadzenie team buildingu. Pomoże on nieco podnieść motywację pracowników, a co więcej pozwoli im się nieco zrelaksować.
  • zakończenie wymagającego projektu- nie da się ukryć, że niektóre projekty w firmach wymagają zostawania po godzinach. Presja ciążąca na pracownikach zwykle jest ogromna. Wówczas team building będzie idealnym sposobem na to, by dostarczyć pracownikom nieco rozrywki i oddechu.
  • konflikty na linii zespół- manager- znów integracja zespołu pomoże oczyścić atmosferę i wyjaśnić powstałe problemy.

Jak można przeprowadzić team building?

Formy team buildingu są maksymalnie różnorodne. Można bowiem zdecydować się na tradycyjną kolację w lokalu, a równie dobrze można wynająć salę i zorganizować w niej różnorodne gry i zabawy, które poprawią relację w zespole. Coraz częściej jako jedną z form team buildingu są wspólne atrakcje zorganizowane w plenerze. Można bowiem wybrać się z pracownikami na paintball czy też na pracowniczy piknik. Wszystko zależy bowiem od kreatywności managerów.

Dowiedz się więcej na pracownigier.com

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz