Kiedy warto udać się do protetyka stomatologicznego?

by redakcja serwisu
protetyk stomatologiczny

Regularne wizyty u lekarza, jakim jest stomatolog to obowiązkowa sprawa. Czasem jest to jednak niewystarczające i konieczna jest pomoc pokrewnego specjalisty, czyli protetyka stomatologicznego. Większości ludzi kojarzy się ten specjalista z uzupełnianiem ubytków zębowych, jednak to nie jedyne zadanie, które on wykonuje. Kiedy zatem trzeba się udać do protetyka stomatologicznego?

Czym właściwie jest protetyka stomatologiczna?

Stomatologia to pojęcie bardzo szerokie. Można ją podzielić na kilka specjalistycznych dziedzin. Jedną z nich jest właśnie protetyka stomatologiczna w Łodzi. Zajmuje ona przede wszystkim diagnostyką i leczeniem wad zgryzu, bezzębia, a także chorób narządu żucia. Jej nadrzędnym zadaniem jest uzupełnienie braków zębowych i odbudowa straconych tkanek uzębienia.

Dziedzina ta wykorzystuje wiedzę z zakresu chirurgii szczękowej, laryngologii, onkologii, radiologii oraz dermatologii. Najczęściej takie leczenie protetyczne wprowadzone zostaje, kiedy jest już za późno na wdrożenie standardowego leczenia stomatologicznego. Nowoczesna protetyka obejmuje nie tylko protezę, lecz także wszelkie działania mające na celu uniknięcie zmian, jakie powstają w wyniku braków w uzębieniu.

W jakich przypadkach powinniśmy pójść na wizytę do protetyka stomatologicznego?

Powinniśmy wiedzieć, że protetyk stomatologiczny nie jest lekarzem tak zwanego pierwszego kontaktu. Jest nim za to stomatolog, który standardowo leczy nasze zęby. Jednakże wielu ludzi unika regularnych wizyt, a w efekcie nasze zębów ulegają znacznemu pogorszeniu i wizyta u zwykłego specjalisty już nie wystarcza. Protetyk i chirurg stomatolog w Łodzi przyjmie nas szczególnie w momencie, gdy doszło u nas do częściowej utraty uzębienia.

Protetyk wdroży działania, które zminimalizują negatywne skutki takich właśnie niekomfortowych przypadków. Poprawiają one co najważniejsze wygląd uzębienia pacjenta, a poza tym ułatwiają one właściwe przeżuwanie spożywanych pokarmów. Ten dział stomatologii przeciwdziała także zmianom w jamie ustnej, co minimalizuje ryzyko wysunięcia zębów przeciwstawnych czy zaniku kości.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz