Jaka kurtka damska w góry wiosną i jesienią? Podpowiadamy

by redakcja serwisu
kurtka damska

Niezależnie od pory roku, kurtka zawsze powinna znajdować się w plecaku podczas górskich wędrówek. O ile w okresie zimowym wszyscy zakładają ją na siebie ze względu na panujące warunki atmosferyczne, o tyle latem wiele osób zapomina o tym, aby zabrać ze sobą okrycie wierzchnie. Niewprawieni turyści nie biorą pod uwagę panujących w górach różnic w temperaturach. Nie lada problemem staje się kurtka, jaką trzeba będzie zabrać na wiosnę lub na jesień, czyli w tzw. okresie przejściowym.

Jaka kurtka w góry?

Nie tak łatwo wybrać odpowiednie okrycie wierzchnie. Panie kochają kierować się najnowszymi trendami, aby „wyglądać” na szlaku, ale zapominają one jednocześnie o tym, iż ma się do czynienia ze specyficznym terenem, gdzie panują często zaskakujące warunki pogodowe.

Kurtki damskie dedykowane na wyprawę w góry muszą spełniać określone funkcje:

  • ochrona przed deszczem,
  • ochrona przed zimnem,
  • ochrona przed wiatrem.

Czy to możliwe, żeby współczesne kurtki posiadały wszystkie trzy właściwości? Tak. Wystarczy tylko dobrze poszukać, aby znaleźć najlepszą propozycję dla siebie.

Jeans na górskim szlaku

Kurtka jeansowa damska nie jest złym wyborem – o ile pod spodem znajdzie się odpowiednia bielizna termoaktywna. W okresie letnim tego rodzaju bielizna nie jest konieczna, ale wiosną i jesienią już jak najbardziej (w zimie to absolutna konieczność!). Tego rodzaju elementy garderoby, znajdujące się pod spodem, doskonale odprowadzają m.in. wilgoć z ciała. Wystarczy więc, aby kurtka zapewniała odpowiednią ilość ciepła.

Więcej informacji znajdziesz na stronie – https://stylowi.pl/mag/gdzie-kupic-damskie-kurtki-ktore-nie-nadwyreza-twojego-portfela/.

Nie można jednak zapomnieć o tym, aby pod kurtką znajdowała się najlepiej bluza z kapturem (jeżeli sama kurtka tego kaptura nie ma), który ochroni głowę przed zimnem. Kaptur jest o tyle dobrym elementem, że jest w stanie ochronić głowę, a do tego nikt nie będzie się obawiał, że go zgubi, jeżeli go zdejmie ze swojej głowy.

Dopasowana kurtka dla turysty

Jeżeli chodzi o dobre kurtki damskie w porze wiosennej i jesiennej, to te wykonane z hardshellu są dobrą propozycją. Przy czym nie można zapomnieć o dwóch parametrach. Liczy się wodoodporność i oddychalność. Dzięki temu pierwszemu czynnikowi nie trzeba będzie się obawiać, że rzeczy znajdujące się pod kurtką przemokną. Oddychalność sprawia, że kurtka lepiej przepuszcza powietrze i wilgoć z ciała, co wpływa też na sam komfort użytkownika.

Kurtka letnia damska na wyprawę w góry powinna jednak być wykonana z softshellu. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do hardshellu lepiej odprowadza wilgoć, w tym pot. Jest ona w stanie zapewnić odpowiednią ilość ciepła użytkownikowi. Do tego posiada ona warstwę wiatroodporną. Chociaż jej minusem jest to, że nieco gorzej chroni przed ulewnym deszczem. Na szczęście w okresie letnim z opadami ma się mało do czynienia. Tego typu kurtki są bardzo wygodne, nie ograniczają ruchów – co jest bardzo ważne, jeżeli mowa o uprawianiu sportu. Nigdy nie zapominajcie więc o kurtce w góry!

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz