Jak rozwijać inteligencję u dziecka?

by redakcja serwisu
Rozwój dziecka

Rozwój intelektualny przebiega u każdego dziecka inaczej, niemniej rolą rodzica jest to, aby umiejętnie wspierać malucha w przyswajaniu wiedzy. Bardzo dobrym sposobem na to są różnego rodzaju wspólne gry i zabawy, które sprawią, że nie tylko miło spędzimy dzień, zbudujemy więź, ale także przyczynimy się do tego, że nasze dziecko będzie się prawidłowo rozwijało, a ponadto trenowało umysł.

Jak wspomóc rozwój intelektualny dziecka – umiejętności i kontakt z rówieśnikami

Bardzo ważne jest to, aby uczyć dziecko radzenia sobie w codzienności. Ważne jest to, żeby dziecko wiedziało, która jest godzina, potrafiło samodzielnie posługiwać się sztućcami, ubrać się etc. W takim świecie maluch czuje się bezpiecznie. Jego rozwój emocjonalny i intelektualny jest więc otwarty na nieustanne doskonalenie się. Dobrze jest ponadto angażować malucha w codzienne obowiązki. Niech z nami sprząta, pomaga w przygotowywaniu posiłków. To bardzo pomocne w budowaniu więzi, ale także dawanie poczucia, że dziecko jest ważne, potrzebne. Nie bez znaczenia jest także kontakt z rówieśnikami. Maluch potrzebuje interakcji. Kontakt z innymi dziećmi bardzo pobudza pracę mózgu, nabierania nowych umiejętności, budowania wzorców oraz relacji. Uczy także zachowania w społeczeństwie, współdziałania w grupie, a ponadto często radzenia sobie z wieloma problemami, które pojawiają się w relacjach międzyludzkich.

Rozwój intelektualny dziecka – układaj puzzle

Puzzle są doskonałym sposobem na naukę cierpliwości, a ponadto spostrzegawczości. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że sprzyjają świetnej zabawie. Dziecko układając je może być z siebie dumne, że dało radę połączyć poszczególne elementy, a potem jaka satysfakcja, jak uda mu się uzyskać efekt końcowy. Puzzle to także rozwój rąk oraz precyzji. Świetną propozycją dla maluchów są „Pucio. Co tu pasuje? Puzzle„. Pucio to sympatyczny chłopczyk, który wraz z rodziną ma wiele przygód. Jest głównym bohaterem serii książek dedykowanych najmłodszym. Tym razem zaprasza do poznawanie świata puzzli. To zarówno dobra zabawa, jak i nauka wykonywania codziennych czynności.

Zobacz także: https://newsowy.pl/nauka-mowienia-jak-zachecic-do-niej-dziecko/

Rozwój intelektualny dziecka – oswajanie z emocjami

Emocje to czasem bardzo trudny temat do przepracowania, niemniej jeśli odpowiednio nauczymy dziecko już od najmłodszych lat je nazywać, jest szansa na to, że maluch będzie sobie z nimi radził. Bardzo dobrą propozycją do wspomagania tej nauki są książki. Wśród nich np. „Moje ciało. Akademia mądrego dziecka„. To książka dla dzieci w różnym wieku, a nawet ich rodziców. Najlepiej jest ją czytać oraz oglądać razem. Ruchome elementy stymulują rozwój manualny, natomiast ilustracje idealnie oddają wiele prawd o świecie, częściach ciała etc., co sprzyja rozwojowi intelektualnemu dziecka.

Zobacz również te artykuły

1 comment

Zostaw komentarz