Jak przebiega RTG zębów?

by redakcja serwisu
zdjecie rtg

Wykonanie RTG zębów jest jedną z najczęstszych metod diagnostycznych stosowanych w stomatologii. Dzięki wynikowi badania dentysta może przyjrzeć się tym zmianom, które znajdują się we wnętrzu zębów oraz w korzeniu. A to pozwala na dobranie odpowiedniej metody leczenia. Jak przebiega RTG zębów i kiedy należy je wykonać?

RTG zębów we Wrocławiu można zrobić w wielu dobrych gabinetach stomatologicznych, które oferują nie tylko leczenie, ale również rozbudowaną diagnostykę. Do badania nie trzeba się przygotowywać, jest krótkie i bezbolesne.

Czy do RTG zębów trzeba się przygotować?

Badanie RTG polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, do którego nie trzeba specjalnie się przygotowywać – można pójść na nie dosłownie z marszu. Przed RTG możemy bez obaw jeść, pić i wykonywać wszelkie codzienne czynności. Jeszcze do niedawna wykonywano badanie za pomocą aparatów starego typu, wykorzystujących kliszę. Tę kliszę pacjent musiał przytrzymywać podczas kilkusekundowego badania. W czasie robienia zdjęcia pacjent musiał mieć na sobie ciężki, gumowy fartuch, który chronił przed szkodliwym promieniowaniem. Obecnie jednak rentgeny starego typu zastąpiły aparaty cyfrowe. Pacjentowi wkłada się do ust czujnik cyfrowy, który zapewnia doskonałą jakość obrazowania. Całe badanie RTG trwa dosłownie kilka chwil, można je wykonać nawet tuż przed wizytą w gabinecie stomatologicznym lub w jej trakcie, o ile dany gabinet posiada własną pracownię RTG.

Wskazania do wykonania prześwietlenia

Zdjęcia rentgenowskie zęba lub całego uzębienia wykonuje się w diagnostyce zmian próchnicowych, przed planowanym leczeniem kanałowym, w diagnostyce chorób zapalnych dziąseł, a także przed planowanymi zabiegami protetycznymi czy implantologicznymi. Są też wskazane po urazach w obrębie szczęki. Jeśli planujesz zabiegi protetyczne czy leczenie kanałowe we Wrocławiu, warto wybierać gabinety, które posiadają własne pracownie RTG. To znacznie przyspieszy diagnostykę i rozpoczęcie właściwego leczenia.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz