Kierowcy Ubera z taksometrem i licencją

by redakcja serwisu
Uber

Od stycznia przyszłego roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, która w znacznym stopniu odbije się na kierowcach Ubera. Zgodnie z nią będą oni zobowiązani do posiadania licencji oraz taksometru, jednak dokument zakłada możliwość korzystania z wirtualnej wersji tego urządzenia. Niestety obecnie nie ma jednak żadnego rozporządzenia, które regulowałoby używanie takiego sprzętu. Jak zatem wybrać taksometr?

Lex Uber – co to jest?

Lex Uber, to potoczna nazwa nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Nie jest ona oczywiście przypadkowa, gdyż od wielu lat na polskim rynku prosperują pośrednicy przewozu. Jednym z nich jest właśnie Uber. Obecnie jego działalność nie jest uregulowana, jednak ma się to zmienić wraz z datą 1 stycznia 2020 roku.

Najistotniejszym zmianami są przede wszystkim obowiązkowe licencje i posiadanie taksometru. Ma to na celu wyrównanie konkurencyjności wśród przewoźników. Wybór urządzeń, dzięki którym będzie można pobierać legalnie opłaty jest tylko z pozoru łatwy. Na rynku jest bowiem wiele modeli różniących się funkcjonalnością i sposobem montażu.

Jakie są rodzaje taksometrów?

Kierowcy, których dotyczyć będzie obowiązkowe posiadanie licencjonowanego taksometru mają do wyboru dwa rodzaje tego urządzenia. Jednym z nich jest kasotaksometr, który integruje w sobie kasę fiskalną i taksometr.

Dużą zaletą tego sprzętu jest jego ekran LCD, który dostosowuje się do natężenia światła słonecznego oraz przydatna funkcja alert. Służy ona do informowania o kłopotach w aucie za pośrednictwem migającej lampki z napisem taxi na dachu.

Drugim rodzajem są taksometry z odpinaną kasą fiskalną. Jest to najpopularniejsze urządzenie wykorzystywane przez taksówkarzy. Różnica między tym sprzętem, a kasotaksometrem polega na tym, że pierwszy z nich można połączyć z dowolną kasą mobilną dostępną na rynku. Jedyną jego wadą jest dostępność, która jest ograniczona z powodu wstrzymanej produkcji. Istnieje jednak możliwość znalezienia taksometru z odpinaną kasą fiskalną na aukcjach prywatnych.

Ile kosztują taksometry?

Kasotaksometry są montowane w samochodach na stałe, co oznacza, że nie będzie możliwości używania go w innym pojeździe. Koszt zakupu i montażu oscyluje w granicach trzech tysięcy złotych.

Natomiast taksometry z odpinaną kasą mobilną to koszt rzędu tysiąca złotych. Należy mieć jednak na uwadze to, że nie są one już produkowane, a przynajmniej nie będą przez pewien czas. Ponadto wymagane jest dokupienie kasy fiskalnej, która kosztuje także około tysiąca złotych.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz