W gabinecie urologicznym przeprowadza się szereg badań mających na celu diagnostykę schorzeń i nieprawidłowości układu moczowo-płciowego. Jednym z nich jest cystoskopia. Jak wygląda badanie cystoskopem i kiedy urolog zaleca jego wykonanie?
Na czym polega cystoskopia wykonywana przez urologa?
Cystoskopia jest inwazyjnym badaniem urologicznym. Polega na wprowadzeniu do cewki moczowej specjalnego wziernika, a wtedy pęcherz pacjenta zostaje wypełniony jałową wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Dopiero przy wypełnionym pęcherzu urolog jest w stanie dokładnie ocenić stan organu oraz moczowodów.
Najczęściej przy cystoskopii stosowane jest znieczulenie miejscowe w postaci żelu. W niektórych sytuacjach lekarz może jednak zdecydować o znieczuleniu ogólnym. Zdarza się to najczęściej w przypadku dzieci. Wówczas pacjent kierowany jest na kilkudniową hospitalizację.
Oprócz oceny kondycji układu moczowego cystoskopia umożliwia również pobranie próbek do badań histopatologicznych. Następuje to wtedy, gdy specjalista zauważy podczas badania jakieś niepokojące zmiany. Co więcej, cystoskopia umożliwia także usuwanie kamieni i niektórych guzów z pęcherza moczowego.
Kiedy urolog wykonuje cystoskopię?
Specjalista może zalecić wykonanie badania cystoskopem w wielu przypadkach. Przykładem jest sytuacja, gdy pacjent zaobserwował u siebie występowanie krwiomoczu. Symptom ten może bowiem wskazywać między innymi na kamicę nerek, torbiele oraz choroby nowotworowe.
Cystoskopię wykonuje się także w przypadku pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe, ostre infekcje układu moczowego. Lekarze decydują się na wykonanie badania szczególnie wówczas, gdy zastosowane leczenie nie skutkuje poprawą stanu układu moczowego pacjenta.
Ze względu na specyfikę badań urologicznych warto korzystać z usług zaufanej placówki medycznej. Lekarze urolodzy i androlodzy wykonują również szereg innych badań i zabiegów takich jak między innymi wazektomia, leczenie niepłodności czy badanie urodynamiczne.