Czym jest 5G?

by redakcja serwisu
Sieć telefoniczna 5G

Z pewnością słyszałeś już o technologii 5G. Czy jednak dokładnie orientujesz się na czym ona polega? W skrócie można 5 G określić jako innowacyjną metodę dla przesyłu danych o znacznie lepszej wydajności niż pozwalają na to dotychczasowe technologie.

Czym jest 5G?

5 to najwydajniejsza jak do tej pory technologia przesyłu danych w sieci komórkowej. Jest obecnie planowana, jednak jej wdrożenie nastąpi już w najbliższych latach. Prace na tą technologią są zakrojone na szeroką skalę. Zaangażowane są nią państwa, jak również instytucje ponadpaństwowe, jak choćby Komisja Europejska. Dzięki sieci 5G możliwy będzie znacznie szybszy dostęp do internetu. I to będzie skala znacznie większa niż mamy do czynienia w przypadku popularnej obecnie technologii LTE. Dla porównania – przy technologi LTE przepustowość kształtuje się na poziomie 300 Mb/s, natomiast 5G umożliwi przepustowość szacowaną nawet na 100 Gb/s.

Jednak 5G nie ogranicza się tylko i wyłącznie do internetu użytkowego. Albowiem ta technologia umożliwi masowe zastosowanie tzw. internetu rzeczy. Dzięki temu będzie możliwa szybka i szeroka wymiana danych pomiędzy budynkami, instytucjami, uradzeniami, czy też samochodami.

Co przyniesie sieć 5G?

Zastanówmy się jednak co właściwie zmieni w naszym życiu wdrożenie technologii 5G? Jakie znajdzie ona zastosowanie? Przede wszystkim wszelkie ograniczenia związane z dostępem do internetu zostaną zniesione. W większej skali będzie można zastosować inteligentne systemy zarządzana ruchem drogowym w mieście. Będzie również można wdrożyć inteligentne sieci elektroenergetyczne. To pozwoli na rozwinięcie idei tzw. inteligentnego miasta. Wszyscy czekamy również na inteligenty system zdrowia, dzięki któremu będzie można na bieżąco regulować usługi medyczne pod bieżące potrzeby ludzi. Oczywiście dzięki 5G wszelkie urządzenia RTV i AGD staną się bardziej zaawansowane technologicznie – zyskają zupełnie nowe i funkcjonalne opcje.

Kiedy sieć 5G w Polsce?

W Polsce przeprowadzono już testy działania sieci 5G. Jednak do jej wdrożenia na poziomie komercyjnym potrzeba jeszcze kilku decyzji regulacyjnych. Przede wszystkim należy rozdysponować częstotliwości pomiędzy poszczególnymi operatorami. Nadejście sieci 5G jest zdecydowanie nieuniknione.. W niedługim czasie technologia 4G zwyczajnie nie udźwignie ilość przesyłanych danych i liczby użytkowników. Już w 2020 roku przynajmniej jedno, lub kilka miast w Polsce powinno dysponować dostępem do sieci 5G. Takie są zalecenia Komisji Europejskiej. Natomiast powszechny dostęp do sieci 5G ma być możliwy do roku 2025 roku.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz