Czy skanowanie 3D ma szansę zrewolucjonizować branżę medyczną?

by redakcja serwisu
Skanowanie 3D w branży medycznej

Branża medyczna prężnie się rozwija i wykorzystuje przy tym najnowsze zdobycze nauki, takie jak skanowanie 3D. Firmy zajmujące się świadczeniem usług scanningu trójwymiarowego już teraz współpracują z wieloma szpitalami i lekarzami po to, by między innymi tworzyć idealnie dopasowane protezy. Jak to wygląda w praktyce?

Jak odbywa się skanowanie 3D?

Skanery wykorzystywane do skanowania dokumentów tekstowych czy płaskich obrazów pozwalają na przeniesienie realnego obrazu do postaci cyfrowej. Na podobnej zasadzie działania bazują również skanery 3D, ale różnica polega na tym, że skanowanie 3D pozwala na przeniesienie obiektów do świata wirtualnego. Technologia ta umożliwia uzyskanie trójwymiarowych modeli konkretnych przedmiotów. Obraz powstający w wyniku pracy skanera składa się z milionów punktów, tzw. chmury, które tworzą model trójwymiarowy w programie komputerowym. Obecnie coraz częściej używa się do skanowania, zwłaszcza precyzyjnego dużych obiektów, skanerów bezstykowych, które wykorzystują w swoim działaniu np. laser. Metoda bezstykowa, czyli skanowanie 3D na odległość jest mniej inwazyjna, ponieważ nie wymaga bezpośredniego kontaktu głowicy pomiarowej ze skanowanym przedmiotem.

Technologia 3D w medycynie

Technologie przestrzenne zajmują ważne miejsce w rozwoju branży medycznej. Wykorzystywane są w niej zarówno programy do obróbki cyfrowych obrazów i obiektów, ale również drukarki 3D czy skanery 3D. W szczególności, jeśli chodzi o skanowanie 3D dla firm medycznych, stosowana jest najbezpieczniejsza technologia pomiaru białym światłem strukturalnym, aby dana osoba czuła się w czasie przeprowadzania skanowania jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie.

Wyniki pomiaru 3D umożliwiają szybkie przeniesienie kształtu ciała człowieka do komputera i do specjalistycznego oprogramowania, gdzie można projektować protezy czy planować operacje. Programy te, bazując na zeskanowanych obiektach, pozwalają na dokładną analizę wymiarową zmian skórnych. Projekt dedykowanej protezy staje się dostępny w zasadzie na wyciągnięcie ręki. W programie komputerowym można dokładnie dopasować protezę do indywidualnych wymagań pacjenta i przywrócić mu sprawność czy pierwotny wygląd po przejściu urazów czy ciężkich chorób przewlekłych.

Jak przebiega skanowanie 3D w branży medycznej?

Firmy produkujące protezy na zamówienie dla indywidualnych odbiorców, idealnie do nich dopasowane, mogą skorzystać z drukowania 3D, dzięki któremu uzyskają informacje o kształcie, geometrii obiektu oraz utworzą na ich podstawie wirtualną, cyfrową kopię. W wyniku skanowania otrzymają zbiór punktów odzwierciedlających powierzchnię przedmiotu, opisaną na podstawie trzech współrzędnych, mianowicie X, Y oraz Z. Dodatkowo można pobrać informacje o kolorze skanowanego obiektu. Następnie z każdych z trzech punktów tworzony jest trójkąt, a na ich bazie cała siatka trójkątów. Im jest ich więcej, tym wierniej kształty i wszystkie detale skanowanego obiektu mogą być zaprezentowane.

Odbudowa kończyn i utraconych np. w wyniku nowotworów tkanek wkracza dzięki skanerom 3D w zupełnie inny etap. Rozwój tej technologii będzie miał wpływ na branżę medyczną w bardzo dużym stopniu, a ona sama wywrze kolejny wpływ na standard życia społeczeństwa. Im większy postęp i im więcej innowacyjnych rozwiązań zostanie wprowadzonych w dziedzinie medycyny, tym lepsza jakość życia pacjenta. Z pewnością dalszym rozwój w branży przyczyni się do jeszcze ciekawszych efektów.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz