Czy powinniśmy usuwać kamień nazębny?

by redakcja serwisu
Usuwanie kamienia nazębnego

Każdy z nas powinien w jak największy sposób dbać o zęby i ogólnie jamę ustną. Dzięki temu nasze dziąsła oraz zęby pozostaną w dobrej kondycji, a my będziemy się cieszyć pięknym uśmiechem. Szczególną uwagę warto poświęcić usuwaniu kamienia nazębnego.


Profilaktyka stomatologiczna obejmuje naprawdę wiele czynności, które powinniśmy wykonać, aby jak najdłużej – najlepiej do późnej starości cieszyć się zdrowymi dziąsłami i mocnymi, białymi zębami. Profilaktyka stomatologiczna obejmuje nie tylko aspekty zewnętrzne, jak regularne wizyty w stomatolog Warszawa, ale również rzeczy, które możemy i powinniśmy wykonywać w domu. Chodzi tu przede wszystkim o stosowanie dobrych past, płynów, nici, regularne szczotkowanie zębów, a także stosowanie diety, która sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji jamy ustnej. Jednym z ważnych aspektów jest usuwanie kamienia nazębnego. 

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to w dużym uproszczeniu płytka, która powstaje na zębach wskutek mineralizacji i twardnienia pozostałości tego, co jemy. Pozostałości mogą gromadzić się również pod dziąsłami i prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

Powstawanie kamienia nazębnego jest również uzależnione od wielu czynników (cech genetycznych, składu śliny, wad zgryzu, nieodpowiedniej diety i higieny). Powstawaniu kamienia sprzyja między innymi duże spożywanie produktów bogatych w węglowodany i nabiału.

Zobacz także: https://newsowy.pl/czy-warto-inwestowac-w-niewidoczne-aparaty-ortodontyczne/

Usuwanie kamienia nazębnego

Choć ryzyko powstawania kamienia nazębnego można ograniczyć chociażby poprzez regularne szczotkowanie zębów, stosowanie płynów i czyszczenie powierzchni między zębowych to niestety nie mamy stuprocentowej pewności, że kamień nazębny się nie pojawi. Najlepszym rozwiązaniem jest tu oczywiście profilaktyka obejmująca regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Kamień nazębny profesjonalnie można usunąć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Istnieje kilka metod. Najpopularniejszy jest skaling, czyli wykorzystanie aparatu ultradźwiękowego. Ultradźwięki wykorzystywane są do usuwania najtwardszych złogów nazębnych. Zabieg kończy się wygładzeniem powierzchni zębów poprzez wykorzystanie narzędzi ręcznych oraz stosowaniu polerowania. Polerowanie ma na celu zlikwidowanie szorstkości, a tym samym miejsc, gdzie mogą gromadzić się nowe płytki bakteryjne. Metoda ta jest całkowicie bezbolesna i może być stosowana praktycznie u wszystkich pacjentów.

Zobacz również te artykuły

1 comment

Zostaw komentarz