Prezes amerykańskiej firmy Moderna Stéphane Bancel udowodnił, że wątpiący z jego możliwości eksperci nie mają racji, ponieważ jego firma ma duże szanse przyspieszyć zakończenie pandemii dzięki szczepionce na Covid-19.
Zaledwie tydzień po obiecujących wynikach Biontech i Pfizer Moderna przedstawiła również swoje pierwsze wyniki badań klinicznych. Zgodnie z tymi wynikami szczepionka oparta na technologii RNA pozwala na 94 procentową ochronę przed koronawirusem.
“To będzie zmiana gry”, zapowiada Bancel po angielsku z francuskim akcentem.
Bancel nie jest lekarzem medycyny. Człowiek u steru Moderny jest inżynierem chemikiem i posiada tytuł MBA z Harvard Business School.
Urodzony we Francji rozpoczął swoją karierę w marketingu w firmie farmaceutycznej Eli Lilly, gdzie zarządzał tą firmą w Belgii. Następnie Bancel przeniósł się do francuskiej firmy diagnostycznej Bio-Mérieu, a w 2011 roku, jako dyrektor generalny, zbudował biotechnologiczną firmę Moderna w Cambridge, w stanie Massachusetts. Jest również od siedmiu lat członkiem zarządu Qiagen.
“To mądry facet i ma wyrobioną opinię prawie na każdy temat. Ale w swoich działaniach jest dość kontrowersyjny”, mówi jeden z jego prekursorów.
Dzięki swojej efektywnej sieci komputerowej we Francji Bancelowi udało się uzyskać hojne finansowanie dla Moderny.
Bancel obiecał uruchomić platformę mRNA, która może być wykorzystana do opracowania szerokiej gamy szczepionek i zabiegów. Jednak technologia ta od dawna jest kontrowersyjna. Do tej pory nie było żadnych dowodów na to, że ta technologia jest skuteczna.
Niemniej jednak już w marcu tego roku Bancel ogłosił przy okrągłym stole z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że posiada już potencjalną szczepionkę na Covid 19 dla National Institute of Health (NIH).
Bancel nie poinformował jednak prezydenta , że w tym czasie Moderna nie zakończyła z powodzeniem drugiej z trzech prób klinicznych z żadnym ze swoich produktów.
Prawdą jest, że na niwie biotechnicznej generalnie obowiązuje motto: “Fake it until you make it. Ale Bancel jest uważany za szczególnie pewnego siebie sprzedawcę. Renomowane czasopismo naukowe “Nature Biotechnology” już w roku 2016 krytykowało Modernę za brak zatwierdzonych danych dla jej platformy mRNA.
Inni jednak ufali Bancelowi przez lata. Wśród nich jest badacz Bob Langer, profesor, który prowadzi badania w Massachusetts Institute of Technology i posiada ponad 1000 patentów i który wcześnie zainwestował w Modernę, gdzie posiada trzy procent udziałów w firmie.
“Poza obietnicą stworzenia platformy technologicznej Moderny, zawsze byłem pod wrażeniem jej silnego przywództwa i kwalifikacji pracujących tam ludzi”, powiedział Langer, który stał się miliarderem dzięki niedawnemu skokowi kursu akcji.
Bancel, który posiada dziewięć procent akcji Moderny wartych trzy miliardy dolarów, powiedział w poniedziałek, że ma nadzieję na uzyskanie “okay” z US Food and Drug Administration (FDA) przed końcem grudnia.
“Jestem pewien, że czterogwiazdkowy generał Gustave Perna, szef dowództwa Materiel Army (AMC) odpowiedzialny za prawie całą logistykę materiałową Armii USA, będzie stał ze swoimi ciężarówkami, aby załadować i rozprowadzić mój produkt”, twierdzi Bancel.